An artery branches into two smaller, identical arteries as shown in the diagram.
ID: 2157431 • Letter: A
Question
An artery branches into two smaller, identical arteries as shown in the diagram. The largestartery has a diameter of 10 mm. The two branches have the same diameter = 5 mm. The average speed of the blood in the main artery is given in the diagram. The blood has a density of 1004 kg/m^3
-Calculate the volume flow rate through the main artery in SI units (m^3/s)
-Now convert the flow rate into the units usually used in clinical applications, liters/minute.
-Calculate v, the average blood flow speed in the two branches of smaller radius.
Explanation / Answer
Diagram is not given. So let average speed of the blood in the main artery = x m/sec
Volume flow rate through the main artery = VA = x**0.25*100*10-6 m2 = 7.854 * x * 10-5 m3/sec
In litres/minute we get, Volume flow rate = 7.854 * x * 10-5 * 103/(1/60) Litres/min = 4.7124 * x Litres/min
A1V1 = 2A2V2
=>D12x = 2D22v
=>v = 100x/(2*25) = 100x/50 = 2x m/sec.
You can substitute the value of x from the diagram to get the results.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.