Trial Number <?xml:namespace prefix = o ns = \"urn:schemas-microsoft-com:office:
ID: 2158077 • Letter: T
Question
Trial Number <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>
Maximum Height (m)
Time in Air (s)
1
<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /?>
1.397
2
1.473
1.00
3
1.245
.89
4
1.575
.96
Average
1.423
.95
1. What is the gravitational potential energy your popper has at its maximum height you measured? Use g = 9.8 m/s, and a mass of 0.01 kg.
2. Use the following kinematics equations from Labs 4 and 5 to calculate the initial velocity of the popper based on the time ( t ) it is in the air:
h=h0 + v0t
Trial Number <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>
Maximum Height (m)
Time in Air (s)
1
<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /?>
1.397
5555 .932
1.473
1.00
3
1.245
.89
4
1.575
.96
.9.Average
1.423
.95
.95Explanation / Answer
V=mgh =0.01*9.8*1.575 =0.15435J Vo=gt/2 for lab4, Vo=9.8*1.86/2=9.114 for lab5, Vo=9.8*1.9/2=9.31 K.E=0.5*m*v^2 =0.4153 no more. because some energy is consumed by air resistance
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.