An object of height H is placed in front of a lens on the central axis. The lens
ID: 2158632 • Letter: A
Question
An object of height H is placed in front of a lens on the central axis. The lens forms an image of the object at a distance d = 20 cm from the object. The image has the same orientation of the object and a height = 0.75 H What is the type of the lens? is the focal length of the lens? is the object distance ? A second lens of focal length f = +20 cm is then placed at the back of the first lens with a lens separation of 10 cm. Find the distance to the new image from the second lens.Explanation / Answer
a)M = 0.75H/H = 0.75 =>-di/do = 0.75 =>di = -0.75do Given -di + do = 20 =>0.75do + do = 20 =>1.25do = 20 =>do = 11.4286 cm.....Object distance di = -8.5714 cm f = dido/di+do = 34.285cm = focal length Convex lens b)do = 10-8.5714 = 1.4286 1/f = 1/di + 1/do =>di = -1.5385cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.