The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2250 Hz. The sp
ID: 2158860 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2250 Hz. The speed of sound is 343 m/s. (a) If the ambulance is stationary and you (the "observer") are sitting in a parked car, what are the wavelength and the frequency of the sound you hear? (b) Suppose that the ambulance is moving toward you at a speed of 26.4 m/s. Determine the wavelength and the frequency of the sound you hear. (c) If the ambulance is moving toward you at a speed of 26.4 m/s and you are moving toward it at a speed of 16.0 m/s, find the wavelength and frequency of the sound you hear.Explanation / Answer
n = 2850 Hz c = n ? = 343 m/s a ) ? = 343/ 2850 = 0.120 m . n = 2850 Hz b) Source is moving and observer is at rest. n’ = c n /(c-Vs) = 343 * 2850/ ( 343 – 26.4) = 3087.65 Hz ? = 343/ 3087.65 = 0.111m c) Source and observer are moving toward each other n’ = ( c + Vo) n /(c-Vs) = ( 343 + 13)* 2850 / ( 343 – 26.4) n’ = 3204.67 Hz ? = 343/ 3204.67 = 0.107 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.