Little confused here, Consider a plane parallel-plate capacitor made of two stri
ID: 2159615 • Letter: L
Question
Little confused here,
Explanation / Answer
since given, width,w = 6.8 cm = 0.068 m
d = thickness of paper = 3.5*10^-2 mm = 3.5*10^-5 m
k = 3.7
let length = l
area = width*length = wl = 0.068l
capacitance is given by, C = k0A/d = 3.7*8.854*10^-12*0.068l/3.5*10^-5 = 5*10^-8 F
this gives l = 0.7856 m Ans
if the capacitor is rolled, the required length would get halved
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.