You have a lightweight spring whose unstretched length is 4.0 cm . You\'re curio
ID: 2159671 • Letter: Y
Question
You have a lightweight spring whose unstretched length is 4.0 cm . You're curious to see if you can use this spring to measure charge. First, you attach one end of the spring to the ceiling and hang a 3.0 g mass from it. This stretches the spring to a length of 6.0 cm . You then attach two small plastic beads to the opposite ends of the spring, lay the spring on a frictionless table, and give each plastic bead the same charge. This stretches the spring to a length of 4.5 cm.What is the magnitude of the charge (in nC) on each bead? I am awful at physics so if you could show step by step I would greatly appreciate it.
Explanation / Answer
first need spring constant F=KX to get F use F=ma for the a use g=9.8m/s^2 m=3g=.003kg F=.0294 X=.015m b/c you used hanging mass (5.5cm-4cm)=1.5cm=.015m after plug it it K=1.96 (spring constant) use that to find force of bead on either end F=KX the X you use is .045-0.4=.005m from bead on either end K=1.96 F=.0098N q1 and q2 can be represented as q^2 use equation F=Kq^2/r^2 K=9x10^9 (not spring constant, a different K) R^2= (.045)^2 b/c that's the lenght it stretches use F from above F=.0098N the q^2=2.205E-15 q1=q2=47nC hope this helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.