According to recent test data, an automobile travels 0.250 mi in 19.9 s, startin
ID: 2160993 • Letter: A
Question
According to recent test data, an automobile travels 0.250 mi in 19.9 s, starting from rest. The same car, when braking from 60.0 mi/h on dry pavement, stops in 146 ft. Assume constant acceleration in each part of the motion, but not necessarily the same acceleration when slowing down as when speeding up.Part A
Find the acceleration of this car when it is speeding up.
Part B
Find the acceleration of this car when it is braking.
Part C
If its acceleration is constant, how fast (in mi/h ) should this car be traveling after 0.250 mi of acceleration? The actual measured speed is 70.0 mi/h; what does this tell you about the motion?
Part D
How long does it take this car to stop while braking from 60.0 mi/h?
Explanation / Answer
A)0.25mile=402.34m
s=0.5at2
a=2.032m/s2
B)v2-u2=2as
a=-u2/2s=8.08m/s2
C)v=u+at=at=40.44m/s=90.45mi/h
D)t=v/a=3.32s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.