A simple pendulum is 7.00 m long. What is the period of simple harmonic motion f
ID: 2161329 • Letter: A
Question
A simple pendulum is 7.00 m long. What is the period of simple harmonic motion for this pendulum if it is located in an elevator accelerating upward at 5.00 m/s2? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. s What is its period if the elevator is accelerating downward at 5.00 m/s2? Your response differs from the correct answer by more than 100%. s. What is the period of simple harmonic motion for the pendulum if it is placed in a truck that is accelerating horizontally at 5.00 m/s2? Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. CarryExplanation / Answer
a) T =2*pi*sqrt(L/g+a) = 4.32 s b) T = 7.59 s c) T = 5.31 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.