A person walks 25.0 degree north of east for 3.17 km. How far would she have to
ID: 2161403 • Letter: A
Question
A person walks 25.0 degree north of east for 3.17 km. How far would she have to walk due north and due east to arrive at the same location? km (due north) km (due east) A girl delivering newspapers covers her route by traveling 3.00 blocks west, 3.00 blocks north, and then 5.00 blocks east. What is her resultant displacement? blocks at degree north of east What is the total distance she travels? blocks Obtain expressions in component form for the position vectors having the following polar coordinates, 12.6 m, 140 degree counterclockwise from the +x axis R vector m 3.20 cm, 50.0 degree counterclockwise from the +x axis R vector cm 20.0 in., 216 degree counterclockwise from the +x axis R vector = in.Explanation / Answer
1)due north = 3.17 sin 25 km
due east = 3.17 cos 25 Km
2)resultant is 3 blocks north and 2 block east.
displacement = (3^2 + 2^2) = 13
angle = cos-1(2/13) north of east
3) R = 12.6 (cos 140 + i sin 140)
R = 3.2 (cos 50 + i sin50)
R = 20 (cos 216 + i sin 216)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.