an ant 2 cm long has a mass of .0003and can lift 10 times its mass in addition t
ID: 2161936 • Letter: A
Question
an ant 2 cm long has a mass of .0003and can lift 10 times its mass in addition to the mass of its own body(it can lift a total of .0033kg)A)if the ant were 100 as large ,how long would it be? B)what the mass of the giant ant would be? C)how much could the giant ant lift in kg? D) could an ant this size lift the mass of its own body? show calculations now volume and weight are grown as as ^3 of the enlargement correct? i asked before same question but i think i got completely wrong answers can anyone help?
Explanation / Answer
Mass of ant = .0003
10 times of that = .003
can lift = .0033 kg
A) size of ant = 200cm
B) mass of ant = .3 kg
10 times of that = 10* .3 = 3 kg
C) can lift = 3 kg + .3 kg = 3.3 kg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.