An open container holds ice of mass 0.555kg at a temperature of -15.9degreesCELS
ID: 2161939 • Letter: A
Question
An open container holds ice of mass 0.555kg at a temperature of -15.9degreesCELSIUS . The mass of the container can be ignored. Heat is supplied to the container at the constant rate of 880J/minute .The specific heat of ice to is 2100 J/kg and the heat of fusion for ice is 334*10^3 J/kg
A) How much time t_melts passes before the ice starts to melt?
B) From the time when the heating begins, how much time t_rise does it take before the temperature begins to rise above 0degrees celsius?
please show all work too, thanks
Explanation / Answer
a) 880*t=0.555*2100*(0-(-15.9))
=>t=21.06 s
b)880*t=0.555*334*103
=>t=210.65 s
total t=231.7 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.