Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A = (4.2,6.5) m; B = (4.2,?1.2) m; C = (?1.5,0.8) m. The electric field vector E

ID: 2162320 • Letter: A

Question

A = (4.2,6.5) m; B = (4.2,?1.2) m; C = (?1.5,0.8) m. The electric field vector E in a region is uniform and directed in the ?x direction as shown by the gray arrow in the diagram below. The magnitude of this field is279N/C.The (x,y)coordinates of A, B, and C are as follows: A = (4.2,6.5) m; B = (4.2,?1.2) m; C = (?1.5,0.8) m. (a) What is the work done in moving a positive charge q=11nC from B to A? Correct: Your answer is correct. (b) What is the work done in moving a positive charge q=11nC from C to A?

Explanation / Answer

a) since we move the charge perpendicular to electric field so the dot product of electric field and displacement will be zero, so work done is zero. b) from c to a work done= 11nC*279N/c*(4.2+1.5)= 17493.3 *10^-9 j.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote