A suspension bridge is 56.0 m above the level base of a gorge. A stone is thrown
ID: 2162739 • Letter: A
Question
A suspension bridge is 56.0 m above the level base of a gorge. A stone is thrown or dropped from the bridge. At the location of the bridge, g has been measured to be 9.83 m /s2. In each of the following, assume that there is no air resistance. If you drop the stone, how long does it take for it to fall to the base of the gorge? If you throw the stone straight down with a speed of 15.5 m/s, how long before it hits the ground? If you throw the stone with a velocity of 15.5 m /s at 20.0 degree above the horizontal, how far from the point directly below the bridge will it hit the level ground?Explanation / Answer
a) 56 = 0.5 * 9.83 (t^2) then t = 3.37 sec b)56 = 15.5 *t + 0.5 * 9.83* (t^2) t = 2.144 sec c) answer = 57.54 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.