A plane flies 455 km east from city A to city B in 42.0 min and then 942 km sout
ID: 2163005 • Letter: A
Question
A plane flies 455 km east from city A to city B in 42.0 min and then 942 km south from city B to city C in 1.90 h. For the total trip, what are the (a) magnitude (in km) and (b) direction of the plane's displacement, the (c) magnitude (in km/h) and (d) direction of its average velocity, and (e) its average speed (in km/h)? Give your angles as positive or negative values of magnitude less than 180 deg measured from the + x direction (east). Number Units Number Units Number Units Number Units Number UnitsExplanation / Answer
a)magnitude of displacement = 1046 km b)direction = making64.22degrees south of east c)magnitude of average velocity = 1046 / 2.6 = 402.30 km/h d)direction = making64.22degrees south of east e)average speed = 942+455 / 2.6 = 537.31 km/h and it has no direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.