A pair of blocks with masses m1=5kg and m2=8kg are placed at opposite ends of a
ID: 2163191 • Letter: A
Question
A pair of blocks with masses m1=5kg and m2=8kg are placed at opposite ends of a massless spring with spring constant k = 1000 N/m. Initially the spring is compressed a distance of x = 0.3m and a latching mechanism holds the block and spring in place. The blocks and spring are stationary on a frictionless tabletop. The latch suddenly released so that the spring returns to its uncompressed length, propelling the blocks away in opposite directions. Find the speed of block m1 after the spring and blocks are released.Explanation / Answer
The Law of Conservation of Momentum states that the momentum of the system of the two masses is constant (the force of the spring is an internal force that cannot change the momentum of the system). Since the initial momentum is zero (masses are at rest) the final momentum is also zero.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.