a ball in launched horizontally from the edge of a table. it strikes the floor.
ID: 2163304 • Letter: A
Question
a ball in launched horizontally from the edge of a table. it strikes the floor. the horizontal distance between the point on the floor directly beneath the edge of the table and the point on the floor where the ball strikes is 3.23 m. the vertical distance between the floor and the edge of the table is 1.29 m find (a) the time interval from when the ball was launched to when the ball struck the floor and (b) the initial speed of the ball. Next, the ball is launched from the floor at an angle of 61.7 degrees above the horizontal with the same initial speed. It again strikes the floor. Find (c) the time interval from when the ball was launched to when the ball strikes the floor and (d) the horizontal distance from the point where the ball was launched tnt where the ball strikes the floorExplanation / Answer
a) 1.29 = .5 * 9.8 * (t^2) t = 0.51 sec b) intial speed = 3.23 / 0.51 = 6.33m/s c) t = 0.51 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.