Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both c
ID: 2164033 • Letter: T
Question
Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both cars accelerate forward. The blue car accelerates uniformly at a rate of 3.7 m/s2 for 4.5 seconds. It then continues at a constant speed for 8.4 seconds, before applying the brakes such that the carExplanation / Answer
Your question is actually very straight forward. Do not think too hard, drawing a simple line diagram will help you visualize. I will try to make it simple. Taking the blue car into consideration, you have 3 distinct distances: D1 - car accelerating, D2, car cruising, D3 - Decelerating. total distance = 225 m, ===> D3 = 48.678m So at this time, you need to apply the velocity formula where v² = u² + 2as · v = 0, u = 16.65, s = 48.678 With that, you have 0 = 16.65² + 2a(48.678) a = -2.848 m/s² =====> Acceleration applied by blue car when brakes applied
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.