You are in a hot air balloon (yes, another balloon problem!) rising from the gro
ID: 2164146 • Letter: Y
Question
You are in a hot air balloon (yes, another balloon problem!) rising from the ground at a constant velocity of 2.10 m/s upward. To celebrate the takeoff, you open a bottle of champagne, expelling the cork with a horizontal velocity of 4.40 m/s relative to the balloon. When opened, the bottle is 4.80 m above the ground.What is the initial speed of the cork, as seen by your friend on the ground?
What is the initial direction of the cork as seen by your friend? Give your answer as an angle relative to the horizontal.
Determine the maximum height of the cork above the ground.
How long does the cork remain in the air?
Explanation / Answer
1)Use pythagorean theorem. Vg=SQRT(Vb^2+Vc^2) =SQRT(2.1^2+4.4^2) =SQRT(23.77) =4.875m/s 2)Use trig ratios to solve this. The hypotenuse was the speed relative to the ground (4.875m/s). The side opposite of the angle above the horizontal is the orginal vertical speed (2.1m/s). sin x=(opp/hyp) =2.1/4.875 x=25.52 degrees 3) For this question, the horizontal speed has no effect on the max height reached... only the vertical speed. given that the acceleration of gravity is 9.8 m/s^2: V2^2=V1^2+2ad we know that at the highest height reached, the speed will be 0. 0=V1^2+2ad d=-V1^2/2a =-(2.1)^2/2(-9.8) =0.225m then we have to add this to the height it was when it was released h=4.80+0.225 =5.025m 4) d=v*t+a*t^2/2 -4.80=(2.1)t-4.9t^2 0=-4.9t^2+2.1t+4.80 now we use quadratic formula. t=1.227
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.