The police car immediately begins to accelerate as the \"speeder\" passes the st
ID: 2164578 • Letter: T
Question
The police car immediately begins to accelerate as the "speeder" passes the stationary police car. The police car's acceleration is 2.9 m/s^2. By the way 90mph is (almost if not equal to) 40m/s.1.)How much time passes until the police car has the same speed as the speeder? A=14 seconds
2.)How much time passes until the police car has caught up to the speeder? A=28 seconds
3.)How fast is the police car moving when it has caught up to the speeder? A=80m/s
4.)How far from the original position is the police car when it has caught up to the speeder? A=1,103 or 1100 meters
Explanation / Answer
(a) For the police officer: d = ½ . a . t² For the speeder: d = v . t The police officer can be considered to have passed the speeder when they have travelled an equal distance, thus, we substitute the second equation into the first, giving us. v . t = ½ . a . t² Solving this for t gives us: v . t = ½ . a . t² (÷ t) v = ½ . a . t (÷ a) v/a = ½ . t (× 2) 2.v/a = t Substituting in the values gives us: t = 2.v/a t = 2 . 30 / 2.44 t = 24.590 s (b) Now we know how long it took. v = d/t d = v.t d = 30 . 24.590 s d = 737.705 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.