Can you please help me with D and E. I need math please. Use the worked example
ID: 2164876 • Letter: C
Question
Can you please help me with D and E. I need math please.
Explanation / Answer
d) V = 9.81*2.45 = 24.0345m/sec S = (24.0345*t)+(0.5*9.81*t^2) =>(0.5*9.81*t^2)+(24.0345*t)-50.5 = 0 =>t = 1.5871sec Time needed to reach ground = 4.9+1.5871 = 6.4921sec e)V = 24.0345+(9.81*(5.34-4.9)) = 28.3509m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.