Two cars, car 1 and car 2, start from rest on the same track. However, car 2 is
ID: 2165270 • Letter: T
Question
Two cars, car 1 and car 2, start from rest on the same track. However, car 2 is 50.0 m ahead of car 1. Both cars take off at the same instant with constant acceleration, with car 1 accelerating at 4.00 m/s2 and car 2 accelerating at 2.75 m/s2.A. How much time does it take for car 1 to reach car 2; and where are the two cars relative to the starting point of car 1?
B. At the instant car 1 reaches car 2, what are the instantaneous velocities of each car?
C. Suppose when car 1 reaches the point calculated in A it ceases accelerating, i.e., car 1 then proceeds with constant velocity. However, car 2 continues on with the same acceleration of?2.75 m/s2. Which car reaches the 400 m mark first, and at that moment which car is moving faster? No credit will be given for a guess. Work must be shown to receive credit.
Explanation / Answer
a) time be t 50 +0.5* 2.75*(t^2) = 0.5*4*(t^2) t = 8.944 sec b) Va =35.776 m/s Vb =24.596m/s c) they will meet at m then after ta = 400-159.9 /35.776 = 6.71 sec 400 = 0.5*2.75*(t^2) t=17.05 tb = 17.05- 8.944 = 8.112 sec car 2 will reach first
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.