Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An airplane starts from rest and accelerates at a constant rate of 3.0 m/s^2. It

ID: 2165344 • Letter: A

Question

An airplane starts from rest and accelerates at a constant rate of 3.0 m/s^2. It reaches takeoff speed after traveling a distance of 4800 ft along the runway on a day with no wind. Answer the following questions showing work:

a) How fast is the plane going after accelerating for 8 seconds? Give the answer both in m/s and in miles per hour.

b) What is the distance traveled by the plane in the first 8 seconds of its run?

c) What is the time interval from when the plane starts accelerating from rest until it takes off?

d) What is the horizontal speed of the plane as it just lifts off the ground, takeoff speed? give answer in m/s and mph.

Explanation / Answer

a)v=u+at v=3x8=24m/sec =24x2.23694=53.69mi/h b)s=ut+0.5at^2 s=0.5x3x8^2=96m c)s=ut+0.5at^2 4800=0.5x3x3.2808399xt^2 t=31.23 sec d)v=u+at v=3x31.23=93.69m/sec=93.69x2.23694=209.58miles/hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote