A diesel engine weighing 36.0 ton (1 ton = 1000 kg) is at rest on a track inclin
ID: 2165672 • Letter: A
Question
A diesel engine weighing 36.0 ton (1 ton = 1000 kg) is at rest on a track inclined at an angle of 9.0degree. Five cars, each weighing 3.4 ton, are coupled to the engine through steel wires. Find the tension in the steel wire between the first car and the engine. Tries 0/10 What is the tension in the steel wire that is holding the last car? Tries 0/10 What is the tension in the steel wire holding the last car if the engine is working and makes the line of cars accelerate up the incline at 4.2 m/s2?Explanation / Answer
1 ton =907.185 kg tension in steel wire = 5*907.185 *9.8 *sin9 = 6953.83N tension in the steel wire which is holding last car = 1390.767 N tension in steel wire holding last car while it is acclerating up = 1986.81 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.