There is a force of 25N, the object is moving in the -x direction on a flat surf
ID: 2165804 • Letter: T
Question
There is a force of 25N, the object is moving in the -x direction on a flat surface with no friction. the mass of the object is 1.5kg and the time is 7.0s. What is the magnitude and direction of the normal force? what is the maginitude and direction of the friction force? what is the magnitude and direction of the acceleration of the object? if the mass is initaly at the origin and at rest, what is the coordinate of the mass at the time given? if it does come to a stop before 7s where does it come to a stop?
Explanation / Answer
normal force = -25 i + 1.5*9.8 j = -25 i + 14.7 j magnitude = 29.00155 N direction = 149.54 degrees with positive x axis in anti clock wise direction no frictional force accelration = - 25/1.5 i = - 16.667 i m/s^2 coordinates of mass = (- 0.5*16.667 * 7*7 ,0) = ( - 408.33 , 0)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.