A gymnast of mass 53.0kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You
ID: 2166174 • Letter: A
Question
A gymnast of mass 53.0kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You can ignore the weight of the rope and assume that the rope does not stretch. Use the value 9.81m/s2. for the acceleration of gravity. Calculate the tension T in the rope if the gymnast hangs motionless on the rope. Express your answer in newtons. Calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs the rope at a constant rate. Express your answer in newtons. Calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs up the rope with an upward acceleration of magnitude 1.10m/s2 . Express your answer in newtons. Calculate the tension T in the rope if the gymnast slides down the rope with a downward acceleration of magnitude 1.10m/s2 . Express your answer in newtons.Explanation / Answer
A ) T = 53 * 9.8 = 519.4 N B) T = 519.4 C) T = 53*(9.8+1.1) = 577.7 N D) T = 53*(9.8 -1.1) = 46.11 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.