Consider a black body of surface area 16.0 cm2 and temperature 6900 K. (a) How m
ID: 2166245 • Letter: C
Question
Consider a black body of surface area 16.0 cm2 and temperature 6900 K.(a) How much power does it radiate?
Correct: Your answer is correct. W
(b) At what wavelength does it radiate most intensely?
Correct: Your answer is correct. nm
(c) Find the spectral power per wavelength at this wavelength.
W/m
Find the spectral power per wavelength at the following wavelengths.
(d) 5.00 nm (ultraviolet light or an x-ray)
Incorrect: Your answer is incorrect.
Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. W/m
(e) 400 nm (at the boundary between UV and visible light)
W/m
(f) 700 nm (at the boundary between visible and infrared light)
W/m
(g) 1.00 mm (infrared light or a microwave)
W/m
(h) 10.0 cm (a microwave or radio wave)
W/m
(i) About how much power does the object radiate as visible light?
kW
Explanation / Answer
1. power H = AeT^4
H = 16*(10^-4)*1*(5.67*10^-8)*(6900^4) = 205636 W
2. max = 2.9*10^-3/T = 2.9*10^-3/6900
= 420 nm
3. spectral power per wavelength = 205636/420*10^-9 = 489*10^9 W/m
4. 205636/5nm = 41127 *10^9 W/m
5. 514 *10^9 W/m
let me know if these are corect,
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.