Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -2.40 ?C, is held in a stati

ID: 2166322 • Letter: A

Question

A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -2.40 ?C, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q2 = -7.20 ?C and mass 1.50 g, is projected toward q1. When the two spheres are 0.800 m apart, q2 is moving toward q1 with speed 22.0 m/s . Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity.

1.What is the speed of when the spheres are 0.410 apart? ( V= ? m/s)

2.How close does q2 get to q1 ? ( r = ? m )

Explanation / Answer

9*10^9*2.4*10^-6*7.2*10^-6/0.8+0.5*0.0015*22^2=9*10^9*2.4*10^-6*7.2*10^-6/0.41+0.5*0.0015*v^2 0.1944+0.363=0.3793+7.5*10^-4v^2 v=15.41 m/s now kinetic energy becomes zero 9*10^9*2.4*10^-6*7.2*10^-6/0.8+0.5*0.0015*22^2=9*10^9*2.4*10^-6*7.2*10^-6/x 0.1944+0.363=0.1555/x x=0.2789 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote