An aluminum block of mass m1 = 3.65 kg and a copper block of mass m2 = 7.85 kg a
ID: 2166961 • Letter: A
Question
An aluminum block of mass m1 = 3.65 kg and a copper block of mass m2 = 7.85 kg are connected by a Iight string over a frictionless pulley. They sit on a steel surface as shown in the figure below, where 6 = 39.0degree. (See the table below for the appropriate coefficients of friction). When they are released from rest, will they start to move? If the blocks move, determine the magnitude of their acceleration. (If the blocks do not move, enter 0.) If the blocks move, determine the magnitude of the tension in the string. (If the blocks do not move, enter 0.) If the blocks do not move, determine the sum of the magnitudes of the forces of friction acting on the blocks. (If the blocks move, enter 0.) Coefficients of FrictionExplanation / Answer
please post the details clearly ,unable to have a clear view
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.