A construction worker drops a hot 100 g iron rivet at 500 degrees C into a bucke
ID: 2167034 • Letter: A
Question
A construction worker drops a hot 100 g iron rivet at 500 degrees C into a bucket containing 500 g of mercury at 20 degrees C. Assuming that no heat is lost to the surroundings or the bucket, what is the final temperture of the rivet and mercury?I get the workbooks answer, just not how they derived one of the components.
heat loss = heat gain
(rivet) mc delta T = mc delta T (mercury)
(0.100 kg)( 448 J/kg C)(500C-Tf) = (0.500kg)(138 J/kg C)( Tf-20C)
I'm not sure hot to solve for Tf? The formula itself makes sense, I'm having trouble using it. I tried to divide one side away from the other and that didn't come up with the answer (which is 210 C).
Explanation / Answer
Let the final temperature of rivet and mercury be Tf
Change in temperature of rivet = 500 - Tf
Change in temperature of mercury = Tf - 20
Heat lost = Heat gained
(0.100 kg)( 448 J/kg C)(500C-Tf) = (0.500kg)(138 J/kg C)( Tf-20C)
44.8( 500 - Tf) = 69( Tf - 20)
=> 22400 - 44.8Tf = 69Tf - 1380
-> (69 + 44.8)Tf = 22400 + 1380
=> Tf + ( 22400 + 1380) / ( 69 + 44.8)
Tf = 208.96 degree C 210 degree C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.