A 100 kg mass is pulled along a frictionless surface by a horizontal force F suc
ID: 2167127 • Letter: A
Question
A 100 kg mass is pulled along a frictionless surface by a horizontal force F such that its acceleration is 7.0 m/s2. A 20 kg mass slides along the top of the 100 kg mass and has an acceleration of 3.0 m/s2. (It thus slides backward relative to the 100 kg mass.)
(a) What is the frictional force exerted by the 100 kg mass on the 20 kg mass in Newtons I got 60 Newtons for this part.
(b) What is the net force acting on the 100 kg mass in Newtons?
(c)What is the force F?
(d) After the 20 kg mass falls off the 100 kg mass, what is the acceleration of the 100 kg mass? (Assume that the force F does not change.) m/s2 (to the right)
Explanation / Answer
a)20*3 = 60N b)7*100 = 700 N c)F = 700+ 60 = 760 N d) 7.6 m/s^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.