Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass m1 = 5.4 kg rests on a frictionless table and connected by a massless str

ID: 2168321 • Letter: A

Question

A mass m1 = 5.4 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string over a massless pulley to another mass m2 = 5.6 kg which hangs freely from the string. When released, the hanging mass falls a distance d = 0.89 m
What is the tension in the string as the block falls?
What is the NET work done on m2?

Explanation / Answer

For m1 : => T = m1 a => T = 6a ------- (1) For m2 : m2g - T = m2a => 3.3 (9.8) - T = 3.3 a -------- (2) add up (1) and (2) u get : => 3.3(9.8) = 9.3 a => a = 3.48 m/s^2 from (1) T = 6a = 20.88 N so W = Td = 20.88 (0.87) = 18.17 J
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote