Assume that the true value of the speed of sound in air at 20degreeC is 343.5 m/
ID: 2169042 • Letter: A
Question
Assume that the true value of the speed of sound in air at 20degreeC is 343.5 m/s. Three students named Abe, Barb, and Cal make the following measurements in (m/s) of the speed of sound in air at 20degreeC: Abe: 357.4, 339.6, 346.2, 349.2 Barb: 322.6, 324.7, 3235, 326.9 Cal: 340.6, 347.6, 342.6, 345.8 Calculate the mean ( ), standard deviation from mean (sigmav n-1), and standard error (alpha v) for each student's measurements. Comment on the accuracy and precision of each student's measurements, and indicate which student (if any) seems to have a systematic error.Explanation / Answer
mean = x' = xi/n
variance = = ((1/N)((xi-x')2))
standard error = /n
---------------------------------------------------------
Abe: 357.4,339.6,346.2,349.2
mean = 348.1
variance = = 7.38377
standard error = 3.692
Barb: 322.6, 324.7, 323.5, 326.9
mean = 324.425
variance = = 1.86078
standard error = 0.930
Cal: 340.6, 347.6, 342.6, 345.8
mean = 344.15
variance = = 3.14272
standard error = 1.571
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.