Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two horses pull a large crate of negligible mass at constant speed across a barn

ID: 2169966 • Letter: T

Question

Two horses pull a large crate of negligible mass at constant speed across a barn floor by means of two light steel cables. A large box of mass 250 kg sits on the crate (see the figure below, which shows a top-down view of the crate and box). As the horses pull, the cables are parallel to the horizontal floor. The coefficient of friction between the crate and the barn floor is 0.25. (a) What is the work done by each horse if the box is moved a distance of 29 m? kJ (b) What is the tension in each cable if the angle between each and the direction the crate moves is 12

Explanation / Answer

The speed is constant , then a = 0 . So:

2 T cos16 = 0.25*300*9.8

T = 382.31 N = 0.38231 kN


The work done by each horse is :

W = (1/2) *0.25*300*9.8*25 = 9187.5 N = 9.1875 kN

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote