Consider a cube of sides a = 3.15 m, as shown in the diagram below. Suppose that
ID: 2170430 • Letter: C
Question
Consider a cube of sides a = 3.15 m, as shown in the diagram below. Suppose that an electric field is present and is given by E = bxn, directed in the +x direction, whereb = 5.60 N/(Cmn) and n = 2.9. Calculate the magnitude of the total charge within the cube. Consider a cube of sides a = 3.15 m, as shown in the diagram below. Suppose that an electric field is present and is given by E = bx^n, directed in the +x direction, where b = 5.60 N/(Cm^n) and n = 2.9. Calculate the magnitude of the total charge within the cube.
Explanation / Answer
Flux = 2.9*5.6*{ 3.15^1.9} * 3.15*3.15 = q/e q = 12.3 *10^-9 columbs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.