Consider a closed triangular box resting within a horizontal electric field of m
ID: 2171160 • Letter: C
Question
Consider a closed triangular box resting within a horizontal electric field of magnitude E = 6.88 104 N/C as shown in the figure below.
looking for step by step, thank you.
Consider a closed triangular box resting within a horizontal electric field of magnitude E = 6.88 104 N/C as shown in the figure below. (a) Calculate the electric flux through the vertical rectangular surface of the box. kN m2/C (b) Calculate the electric flux through the slanted surface of the box. kN.m2/C (c) Calculate the electric flux through the entire surface of the box. kN.m2/C looking for step by step, thank you.Explanation / Answer
flux = E dot A works E = 6.4 x 10^4 A =(0.03) theta =180 degrees FLUX IN = FLUX OUT NET FLUX =0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.