A placekicker kicks a football at an angle of 42.0? above the horizontal axis wi
ID: 2171562 • Letter: A
Question
A placekicker kicks a football at an angle of 42.0? above the horizontalaxis with an initial speed of 23.0 m/s. Ignore air resistance.
(5) What is the maximum height that the ball attains?
(A) 10.3 m; (B) 11.2 m; (C) 12.1 m; (D) 13.0 m; (E) 14.9 m.
(6) What is the time of flight between kickoff and landing?
(A) 2.05 s; (B) 3.14 s; (C) 4.23 s; (D) 5.32 s; (E) 6.41 s.
(7) What is the range reached by the ball between kickoff and landing?
(A) 25.3 m; (B) 41.4 m; (C) 34.5 m; (D) 62.6 m; (E) 53.7 m.
(8) What is the direction of the velocity of the ball 2.00 s after kickoff
(+ for an angle above and ? for an angle below the horizontal)?
(A) ?13.8?; (B) 14.7?; (C) 19.6?; (D) ?18.5?; (E) 16.4?.
Explanation / Answer
5) (c) H=u2Sin2/2g
6) (b) T=2uSin/g
7) (e) S=u2sin(2)/g
8) (a) Horizontal component of velocity = 23cos42, which remains unaltered throughout the flight.
Vertical component of velocity = +23sin42 m/s
time =2 sec
acc=-9.8 m/s2
vertical velocity after 2 sec = 23Sin42-9.8*2 .
Angle with the horizontal = tan-1(23Sin42-9.8*2/23cos42) = -13.8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.