Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass m1 = 3.9 kg rests on a frictionless table and connected by a massless str

ID: 2171603 • Letter: A

Question

A mass m1 = 3.9 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string to another mass m2 = 4.2 kg. A force of magnitude F = 33.0 N pulls m1 to the left a distance d = 0.77 m. 1) How much work is done by the force F on the two block system? 2) How much work is done by the normal force on m1 and m2? 3) What is the final speed of the two blocks? 4) How much work is done by the tension (in-between the blocks) on block m2? 5) What is the tension in the string? 6) The net work done by all the forces acting on m1 is: positive zero negative 7) What is the NET work done on m1?

Explanation / Answer

1) How much work is done by the force F on the two block system?

W = F d = 33 * 0.77 = 25.4 J

2) How much work is done by the normal force on m1 and m2?

0 J

3) What is the final speed of the two blocks?

W = 0.5 (m1+m2) v^2

25.41 = 0.5 * (3.9+4.2) * v^2

v = 2.50 m/s

4) How much work is done by the tension (in-between the blocks) on block m2?

W2 = 0.5 (m2) v^2 = 0.5 * 4.2 * 2.5048*2.5048 = 13.2 J

5) What is the tension in the string?

T = W2/d = 13.175/0.77 = 17.1 N

6) The net work done by all the forces acting on m1 is: positive zero negative

positive

7) What is the NET work done on m1?

W1 = 0.5 (m1) v^2 = 0.5 * 3.9 * 2.5048*2.5048 = 12.2 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote