A larger block 1 (10 kg) sits on top of a smaller block 2 (2 kg) that sits on a
ID: 2171670 • Letter: A
Question
A larger block 1(10 kg)sits on top of a smaller block 2(2 kg)that sits on a rough table. Block 1 is being pulled horizontally to the left by a rope withtension 160. N. The coefficient ofkineticfriction between block1and block2is0.5. The coefficient ofkineticfriction between block2and the tablesurfaceis0.25. Assume that g = 10 m/s2.
What is themagnitudeof the friction forcef12?
What is themagnitudeof theacceleration of block 1(until it falls off block 2)?
What is themagnitudeof the friction forcef2S?
What is themagnitudeof theacceleration of block 2?
Explanation / Answer
M1= 10 M2= 2 T = 160 U1=.5 U2 = .25 g= 10 FRICTION OF BOTH BLOCK = 2.5 n aCC = 2.5/12KG= 0.208 M/S/S FRIC ON BLOCK 2 = 5N ACC = 2.5 M/S/S
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.