A 4. 860 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static frict
ID: 2171815 • Letter: A
Question
A 4. 860 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is mu s = 0. 555 and the coefficient of kinetic friction mu k = 0. 255. At time t = 0, a force F= 16. 3 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: insider the same situation, but this time the external force F is 32. 8 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times:Explanation / Answer
q1 at t=0 force=16.3N AT T>0 F=0N Q2. FORCE AT T=0 32.8N AT T>0 32.8-.255*4.86*10N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.