Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass m = 83.0 kg slides on a frictionless track that has a drop, followed by a

ID: 2172175 • Letter: A

Question

A mass m = 83.0 kg slides on a frictionless track that has a drop, followed by a loop-the-loop with radius R = 17.9 m and finally a flat straight section at the same height as the center of the loop (17.9 m off the ground). Since the mass would not make it around the loop if released from the height of the top of the loop (do you know why?) it must be released above the top of the loop-the-loop height. (Assume the mass never leaves the smooth track at any point on its path.)

a) A spring with spring constant k = 17100.0 N/m is used on the final flat surface to stop the mass. How far does the spring compress?

b) It turns out the engineers designing the loop-the-loop didn

Explanation / Answer

b)At top, Ac = g = v²/R ? Vtmin = v(Rg) = 13.24 m/s At bottom, Vt²/2 + 2Rg = Vb²/2 ? Vb = 29.61 m/s Vt = 13.24 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote