An aluminum block of mass m 1 = 2.45 kg and a copper block of mass m 2 = 6.35 kg
ID: 2172207 • Letter: A
Question
An aluminum block of massm1=2.45kg and a copper block of massm2=6.35kg are connected by a light string over a frictionless pulley. They sit on a steel surface as shown in the figure below, where?=33.5?. (See the table below for the appropriate coefficients of friction).
If the blocks do not move, determine the sum of the magnitudes of the forces of friction acting on the blocks. (If the blocks move, enter 0.)
I got 42.149 for calculating static friction and I got 29.97 for kinetic friction. It says both are wrong. Not sure what Im doing wrong.
An aluminum block of massm1=2.45kg and a copper block of massm2=6.35kg are connected by a light string over a frictionless pulley. They sit on a steel surface as shown in the figure below, where?=33.5?. (See the table below for the appropriate coefficients of friction). If the blocks do not move, determine the sum of the magnitudes of the forces of friction acting on the blocks. (If the blocks move, enter 0.) I got 42.149 for calculating static friction and I got 29.97 for kinetic friction. It says both are wrong. Not sure what Im doing wrong.Explanation / Answer
force acting on m1 = 2.45* 9.8 = 24.0 fric on m1 = 24.01* 0.61 = 14.6461 net force = 14.6461 + 24.0 = 38.64N force acting on m2= 6.35*9.8* cos33.5 =51.89N fri acting on m2 = 0.36 * 51.89N = 18.6804 It will not move sum of frictional forces = 33.3204N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.