Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass m=76kg slides on a frictionless track that has a drop, followed by a loop

ID: 2172209 • Letter: A

Question


A mass m=76kg slides on a frictionless track that has a drop, followed by a loop-the -loop with radius R=19.9m and finally a flat straight section at the same height as the center of the loop (19.9m off the ground). Since the mass would not make it round the loop if released from the height of the top of the loop (do you know why?) it must be released above the top of the loop-the-loop height. (Assume the mass never leaves the smooth track at any point on its path.) What is the minimum speed the block must have at the top to make it round the loop-the-loop with out leaving the track m/s and the height above the ground must the mass begin to make it round the loop-the-loop m. So the mass has just enough speed to make it round the loop without leaving the track, what will its speed be at the loop m/s and its speed at the final flat level(19.9m off the ground) m/s.
What height above the ground must the mass begin to make it around the loop-the-loop?
If the mass has just enough speed to make it around the loop without leaving the track, what will its speed be at the bottom of the loop?
Now a spring with spring constant k = 18800.0 N/m is used on the final flat surface to stop the mass. How far does the spring compress?
It turns out the engineers designing the loop-the-loop didn

Explanation / Answer

At top, Ac = g = v²/R ? Vtmin = v(Rg) = 13.96 m/s At bottom, Vt²/2 + 2Rg = Vb²/2 ? Vb = 31.22 m/s Vt = 13.96 m/s At 13.96 m/s they need to push the mass at the beginning

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote