Two constant forces set on an object of mass m = 6. 00 kg object moving in the x
ID: 2172877 • Letter: T
Question
Two constant forces set on an object of mass m = 6. 00 kg object moving in the xy plane as shown in the figure below. Force F1 rightarrow is 21. 5 N at 35. 0 degree, and force F2 rightarrow is 50. 0 N at 150 degree. At time t = 0, the object is at the origin and has velocity (4. 50i + 2. 85j) m/s. Express the two forces in unit-vector notation. F1 rightarrow = N F2 rightarrow = N Find the total force exerted on the object. N Find the object's acceleration. m/s2 Now, consider the instant t = 3. 00 s. Find the object's velocity. m/s Find its position. m Find its kinetic energy from 1/2mvf2. kJ Find its kinetic energy from 1/2mvi2 + F rightarrow kJExplanation / Answer
F1x=F1cos35=17.6 F1y=12.33 similarly F2x=-43.3 F2y=25 a)F1=17.6 i+ 12.33j F2=-43.3 i+25 j b)F=F1+F2=-25.7 i +37.33 j c)a=F/m=-4.28 i +6.22 j=7.55 d)v=u+at=(4.5 i+2.85 j)+(-4.28 i +6.22 j)*3=-8.34 i+21.51 j=23.0 e)s=vt+.5*a*9=(4.5 i+2.85 j)*3+(-4.28 i +6.22 j)*9/2=-5.76i+36.54j=37
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.