Two constant forces act on an object of mass m = 5. 20 kg object moving in the x
ID: 2172885 • Letter: T
Question
Two constant forces act on an object of mass m = 5. 20 kg object moving in the xy plane as shown in the figure below. Force F1 rightarrow is 27. 5 N at 35. 0 degree, and force F2 rightarrow is 40. 0 N at 150 degree. At time t = 0, the object is at the origin and has velocity (3. 60i lambda + 2. 65j lambda ) m/s. Express the two forces in unit-vector notation. F1 rightarrow = 22. 5i+15. 77j N F2 rightarrow = -34. 64i + 20j N Find the total force exerted on the object. -12. 14i + 35. 77j N Find the object's acceleration. m/s2 Now, consider the instant t = 3. 00 s. Find the object's velocity. m/sExplanation / Answer
I think the question is missing the picture please repost it . press the camera icon on the right top to upload pictures
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.