Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two blocks connected by a rope of negligible mass are being dragged by a force a

ID: 2173226 • Letter: T

Question

Two blocks connected by a rope of negligible mass are being dragged by a force at a 34 angle above horizontal (see figure below). Suppose F = 113.0 N, m1 = 10.0 kg, m2 = 22.0 kg, and the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is 0.112.





(b) Determine the acceleration of the system. 2.05 m/s2

(c) Determine the tension T in the rope. 31.5 N


These are the correct answers. I need to know how to calculate them.

Two blocks connected by a rope of negligible mass are being dragged by a force at a 34½ angle above horizontal (see figure below). Suppose F = 113.0 N, m1 = 10.0 kg, m2 = 22.0 kg, and the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is 0.112. (b) Determine the acceleration of the system. 2.05 m/s2 (c) Determine the tension T in the rope. 31.5 N These are the correct answers. I need to know how to calculate them.

Explanation / Answer

113cos 34 - 0.112(32*9.8) + 0.112*113sin34 = 32*a a= 2.05 m/s^2 T = 0.112*9.8*22 + 22*2.05 = 69.25 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote