A straight wire of mass 9.3 g and length 5.0 cm is suspended from two identical
ID: 2173544 • Letter: A
Question
A straight wire of mass 9.3 g and length 5.0 cm is suspended from two identical springs that, in turn, form a closed circuit (see the figure below). The springs stretch a distance of 0.47 cm under the weight of the wire. The circuit has a total resistance of 14 ?. When a magnetic field directed out of the page (indicated by the dots in the figure) is turned on, the springs are observed to stretch an additional 0.30 cm. What is the strength of the magnetic field? (The upper portion of the circuit is fixed.)Explanation / Answer
(1) Find spring constant F= -kx k= - 0.10kg * 9.8 m/s^2 /0.005 m k = 196 N/m (2) Find force on wire from magnetic field F =-k x F = -196 N/m * -.003 m F = .588 N (3) Find the current in the loop V=IR R = 12 O V = 24 V I = 2 amps (4) Apply Lorentz Force Law ref: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hba… F = I L x B L = 0.05m I = 2 amp ... (3) F = .588N ... (2) B = 5.88 Tesla
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.