Problem A block with mass of 4.88 kg is attached to a horizontal spring with spr
ID: 2173795 • Letter: P
Question
Problem A block with mass of 4.88 kg is attached to a horizontal spring with spring constant k = 352 N/m, as in Figure 5.21. The surface the block rests upon is frictionless. The block is pulled out to xi = 0.0460 m and released.
*need help with this part*
Suppose the spring system in the last example starts at x = 0 and the attached object is given a kick to the right, so it has an initial speed of 0.58 m/s.
(a) What distance from the origin does the object travel before coming to rest, assuming the surface is frictionless?
(b) What is the answer if the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.150? (Use the quadratic formula.)
Explanation / Answer
a)0.0046 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.