Two objects with masses of 3.20 kg and 8.00 kg are connected by a light string t
ID: 2175671 • Letter: T
Question
Two objects with masses of 3.20 kg and 8.00 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley, as in the figure below.(a) Determine the tension in the string. (Enter the magnitude only.)
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N
(b) Determine the acceleration of each object. (Enter the magnitude only.)
m/s2
(c) Determine the distance each object will move in the first second of motion if both objects start from rest.
m
Please show your work so I can do the next 20 problems on my own tank you in advance
Explanation / Answer
a) a = (8-3.2)/(8+3.2) * g = 4.2m/s^2 3.2 * 4.2 = 3.2 * 9.8 - T T = 17.92 N b) 4.2m/s^2 c) s = 1/2 at^2 = 1/2 * 4.2 * 1^2 = 2.1m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.