A mass m = 6.9 kg hangs on the end of a massless rope L = 2.09 m long. The pendu
ID: 2176459 • Letter: A
Question
A mass m = 6.9 kg hangs on the end of a massless rope L = 2.09 m long. The pendulum is held horizontal and released from rest.1) How fast is the mass moving at the bottom of its path?
2) What is the magnitude of the tension in the string at the bottom of the path?
3) If the maximum tension the string can take without breaking is Tmax = 587.0 N, what is the maximum mass that can be used? (Assuming that the mass is still released from the horizontal and swings down to its lowest point.)
4)Now a peg is placed 4/5 of the way down the pendulum
Explanation / Answer
a) mgh = 0.5mv2
v = 2gL
v = 6.4 m/s
b) T - mg = mv2 /r
T = 202.84 N
c) Tmax = 587 N
587 - mg = mv2/r
587 - 6.9x 0.8 = 6.9 x v2/2.09
v = 12.54 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.