Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 2176607 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2= 11.9 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 12.4 cm. Point C is 4.78 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1is adjusted so that the magnetic field at C is zero.
Calculate the value of the current I1.
=4.28?101A
Calculate the magnitude of the magnetic field at point A.
What is the force between two 1.79 m long segments of the wires?
I've tried the last two over and over and can't figure it out!!!
Explanation / Answer
distance of A from both wire = d/2 = 12.4/2 = 6.2cm at point A B1 = u*I1/2*pi*r (outside the plain) B2= u*I2 / 2*pi*r ( outside the plain) so total B = u*(I1+i2)/ 2*pi*r = = 4*pi*10^-7 *(42.8+11.9) / 2*pi*0.062 = 17.64*10^-5 T answer force between them F/L = Mu*I1*I2/ 2*pi*r F = 1.79 * 4*pi*10^-7 * 42.8*11.9 / 2*pi*0.124 = 1.4704 *10^-3 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.